Ekonomi

Borsa İstanbul yeni haftaya yükselişle başladı

Investing.com – BİST 100Endeksin pozitif açılmasının ardından gün uzunluğu yukarı yönlü ivmesini koruyarak 5.000 seviyesine geri döndü.

BIST 100, son saate %3’e yakın değer artışıyla 5.060 puan seviyesinden girdi. Endeksteki artışın büyük kısmı günün ilk yarısında geldi. Öğleden sonra ortalama 5.040’ta yatay seyreden endeks, kapanışa doğru yönünü tekrar yukarı çevirdi.

Bugün Borsa İstanbul’daki yükselişi destekleyen segmentlerden biri konumunda. iletişim, bina, elektrikVe toplu taşıma oradaydı. Şu an prestijli segment yokken %1’in altına çıkıyor TekstilVe yiyeceken az yükselen dallar.

Bankalar bugün yüzde 2’nin üzerinde değer artışı ile borsayı taşıyan dalların tam ortasındaydı. En yenisiyle karşılaştırıldığında finans%2,35, Sanayi%2 ve hizmetbölümü %3’lük bir fiyat artışı gördü.

BIST 100 endeksinde yer alan hisse senetleri arasında bugün en çok kazandıran hisseler %9 bandında yükseldi. GESAN, ZORLAMAVe SMRTGoldu. KZBGY, YYLGD, CCOLABIST 100’de ise yüzde 1’in altında kısmi düşüşle en çok değer kaybeden paylar oldu.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır bugünün borsa yorumuyazdı:

Uluslararası piyasalarda Asya’da karışık seyreden kapanışın ardından Avrupa endeksleri gün boyu pozitif görünümünü sürdürdü. ABD endeksleri ise haftanın ilk saatlerinde düşüş eğilimi gösteriyor. Nasdak%1 düşerken S&P 500%0,5 düştü. Dow Jonesgüne düz başladı.

Author: Günay Caymaz

Borsa verileri, uygun fiyat, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan faydalı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. katılmak tıklamak .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu