Yaşam

Édouard Manet’nin Ünlü Tablosu “A Bar in the Folies-Bergère”de Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz Bazı Detaylar

Gerçekçilikten izlenimciliğe geçişte değerli bir rol oynayan Fransız ressam Édouard Manet’nin pek çok ayrıntıyla dolu, Folies-Bergère’de Bir Bar’ Resme yakından baktık. Detaylar için lütfen sipariş verin…?

Fransız ressam Édouard Manet’nin “Folies-Bergère’de Bir Bar” tablosu kolay görünebilir.

Bununla birlikte, daha yakından incelendiğinde, bu çizelgede göründüğünden çok daha fazlası var. Gelin kaçırdığımız detaylara ve sembollere bir göz atalım.

Folies-Bergère’deki Manet’s Bar, Paris’te kapitalizm ve modernitenin zirvede olduğu bir geçiş döneminde inşa edildi.

Bir önceki tablosu Olympia’dan farklı olarak bu eser doğrudan bir mesaj vermez, dolaylı olarak kadının nesneleştirilmesine ve metalaştırılmasına dair yorumlar yapar. Fotoğrafın ilham kaynağı, Folies-Bergère’de gerçek bir barmen olan Suzanne’di.

Tabloda başka hangi semboller var?

Folies-Bergère’deki A Bar’daki en çarpıcı özellik aynadır. Ayna sadece ön planı yansıtmakla kalmaz, aynı zamanda iki dünya hissi yaratır: Suzanne’in seçkin müşterilerini beklediği gerçek dünya ve onun hayallerini yansıtan dönüşmüş bir dünya.

Resimde gerçek dünya idealize edilirken, yansıtılan dünya çarpıtılmış ve rahatsız edicidir.

Ön plandaki mermer tezgah taze portakallar, çiçekler ve şampanya ve bira şişeleri ile süslenmiştir, ancak yansımada bu öğeler barmen kızdan en uzağa itilmiştir. Arka planda, barmen tek başına, kanlar içinde kaybolmuşken, farklı sosyal sınıflardan oluşan bir kalabalığın eğlendiğini, içki içtiğini ve bir trapezcinin performansını izlediğini görüyoruz. Folies-Bergère’in barmenlerin ek gelir için fuhuş yaptıkları bir yer olduğunu da belirtelim.

Üçgen, fotoğrafta tekrar eden bir motiftir.

Üçgeni barmen ceketinin eteklerinde, avizelerde ve alkol şişelerinde görebiliriz. Yine sanatçının barmenin kollarını doğru bir şekilde aşağı doğru çevirdiği bir üçgen görüyoruz. Fotoğraftaki en dikkat çekici detay ise barmenin korsajındaki üçgen ve bunun iki yanındaki alkol şişelerinin üzerindeki üçgenler.

Etiketlere basılan üçgen kırmızı logo, aynı zamanda, Manet’nin Folies-Bergère’de A Bar’ı çizmesinden altı yıl önce, 1876’da Bass Brewery tarafından tescil edilen Birleşik Krallık’taki ilk resmi tescilli ticari markadır.

Bu çalışma hakkında ne düşünüyorsunuz?

habermazidagi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu