Haber

Hakaret vakaları arttı: Yeni cezalar yolda

Hakaret sosyal medyada ve dijital dünyada normal hale geldi. Her ne kadar yasal bir cezası olsa da hakaret edenlerin hakaretlerinin cezası genellikle çok hafif veya ertelenmektedir.

Bazıları ise kışkırtıcı paylaşımlarla karşı tarafa hakaret ederek para koparmaya çalışıyor.

1 ay hapis cezasına çarptırılanlar da hapis cezasına çarptırılacak

CNN Türk’e konuşan avukat Çağla Gül Bulut, cezaların uzun vadeli olmaması nedeniyle hakaret edenlerin cezaevine girmediğini ve suçun uzlaştırmaya tabi olduğunu söyledi.

Bulut sözlerini şöyle sürdürdü:

Suç işlenip savcılığa başvuru yapıldıktan sonra uzlaştırma bürosuna gönderilerek bağımsız ve tarafsız bir arabulucu atanır.

Türk Ceza Kanunu’nda hakaretin cezası 3 aydan 2 yıla kadar hapistir. Hakarete uğrayan kişinin herhangi bir eylemi olup olmadığı sorulur. Bir özürle kapatılabileceği gibi maddi bir karşılık ya da bağış da talep edilebilir. Ancak genelde kötü niyetli kişilerin para karşılığında anlaşma yaptığını görüyoruz.

Bu 67 elementten oluşan bir paketti. Bu pakette 2 yılın altındaki hapis cezalarının infaz edilmesine gerek olmadığı gerçeği yer almadığı için cezasızlığın önlenmesi amacıyla 1 ay ceza almış olsanız bile cezayı yine de ödemek zorunda kalacağınız belirtildi.

sarikamis-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu