Haber

Mısır, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya saldırısını kınadı

Mısır, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskını kınayarak tepki gösterdi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Mısır Arap Cumhuriyeti, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği ve itikafta bulunanların ve ibadet edenlerin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıyı en sert şekilde kınadı. kadınlar dahil.” kelimeler yer aldı.

Söz konusu baskınla uluslararası hukuk ve geleneklerin de ihlal edildiği belirtilen açıklamada, İsrail makamlarına saldırılara bir an önce son vermesi çağrısında bulunuldu.

Saldırıların sona erdirilmesi için uluslararası toplumun gerekli sorumluluğu üstlenmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, Mısır’ın bölgede ateşkes sağlama çabalarını baltalayan söz konusu gerilimden İsrail’in sorumlu tutulduğu belirtildi.

Açıklamada, İsrail’in kutsal mekanların mahremiyetini ihlal eden saldırılarının Filistin halkı ve tüm Müslümanlar arasında öfke duygusunu körüklediği de kaydedildi.

Gece geç saatlerde işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen İsrail polisi, Kıble Mescidi’ne sığınanlara ses bombası ve plastik kaplı mermilerle müdahale ederek burada bulunanları coplarla vurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu